İnsan Kaynakları Danışmanlığı

İnsan Kaynakları Danışmanlığı

Şirketlerin başarılı olabilmesi, kurum içerisinde ve dışarısında  çalışma gücü olarak görev yapan tüm kişilerin verimli ve özverili çalışmasına bağlıdır.

Bu sebeple işe alım süreci uzman ekip , titizlik ve profesyonellik ile yürütülmelidir .Doğru kişiyi belirlemek ve işe alım sürecini profesyonel bir yapı ile yönetip yürütmek insan kaynakları departmanının iş alanına girmektedir.

Peki Neden İnsan Kaynakları Danışmanlığı Almalıyız?

İnsan Kaynakları danışmanlığının en büyük yararlarından bir tanesi “Zamandan Tasarruf”. Özellikle yöneticiler için personel seçimi ve işe alım süreci uzun zaman alan işlerdir. İnsan kaynakları danışmanlığı işe alım ile ilgili  tüm aşamalarda sizin yerinize planlayıp yöneterek zamandan tasarruf sağlamanıza yardımcı olur.

Adayı daha iyi analiz edebilmek ve işe başlayacağı pozisyona uygun olup olmadığını anlamak için yapılması gereken profesyonellik ve uzmanlık gerektiren mülakat teknikleri vardır. Bu mülakatlar İnsan Kaynakları  danışmanlığı hizmetine dahildir ve bu hizmetle birlikte aradığınız iş pozisyonuna en uygun kişiyi bulmanız sağlanır. Kişinin referansları işe alım sürecinde  önemli rol oynamaktadır. Referans, adayın daha önce çalıştığı yerlerden yetkinliğinin onaylandığını ve tavsiye edildiğini ortaya koyar. İnsan kaynakları danışmanlığı sayesinde referans kontrolü ile uğraşmazsınız, bizler bu faaliyetleri sizin yerinize gerçekleştiririz.

 

NEDEN BİZ?

Yerel yönetimlerde istihdam merkezi projelelerini kurma ve yürütme işlemlerini sağlayarak birçok kurum ile işbirliği içerisinde çalışmalar gerçekleştirdik. 382 özel kuruluşun 450 kişilik personel tedariğini sağladık. Başarılarımızı tecrübelerimize borçluyuz.

Baba Kariyer olarak, insan kaynakları danışmanlığı hizmeti ile sizin için en doğru kişiyi seçerek işe alım sürecini yürütüyoruz. Kurumunuzda doldurulmasını istediğiniz pozisyona yetenekleri ve bilgisi ile en doğru kişiyi bulmak için çaba gösteriyoruz