5 Adımda CV Hazırlama

İnsan Kaynakları
5 Adımda CV Hazırlama

5 Adımda CV Hazırlama

1- Doğru Temelleri Seçin


CVnizin en önemli unsuru her zaman doğru temelleri seçmektir. Doğru başlıkları içeren CV her zaman dikkat çekici ve anlaşılır olur. Bu başlıklar doğdunuz günden şu ana kadar sizinle ilgili bütün bilgileri barındırmaktadır. Gereksiz bilgilere yer vermeden hakkınızdaki bilgileri aktarmanız önemlidir. Bunun için bölümlü Cv temalarını kullanabilir veya başlıklar altında bilgilerinizi sıralayabilirsiniz. Bunların yanında maddeler halinde yazmakta sizin için faydalı olacaktır.  Peki nedir temel başlıklar?

 • Kişisel bilgiler  ve iletişim bilgileri
 • Eğitim geçmişiniz ve nitelikleriniz (varsa sertifika , belgeleriniz ve ehliyetleriniz)
 • Deneyim veya tecrübeleriniz (önceki işleriniz ve/veya girişimleriniz)
 • Başvurduğunuz iş ile ilgili becerileriniz
 • Başvurduğunuz işten beklentiniz (Kariyer beklentisi ve/veya maaş beklentisi)
 • Başarılarınız (ödülleriniz vb.)
 • Referanslar

2- Doğru Bir Sunum Yapın

Her zaman net, okunur ve basic bir görünüm oluşturmasına önem göstermelisiniz. Güzel ve temiz bir görünüme sahip olması uzman tarafından sizinle ilgili olumlu düşüncelere sahip olmanıza neden olacaktır. Okunur bir yazı tipi ve yazı boyutu seçtiğinizden emin olun,  farklı ve karışık yazı tiplerinden kaçının genellikle "Times New Roman & Arial"  12-14 punto bu dosyalar için uygun boyut ve yazı tipleridir. Bunun yanında yüzyüze mülakat aşamasında CVnizdeki bilgilerle sizin cümlelerinizin uyuşması da büyük önem taşımaktadır, aksi takdirde işveren kandırıldığını düşünür ve sizin için iyi bir izlenim olmaz. CVnizde yazan her noktayı çok iyi bildiğinize emin olun hatta görüşmeye gitmeden önce okumanızda büyük fayda olacaktır. 


Cv oluşturmak için hazır şablonlar bulunan çeşitli internet siteleri mevcuttur bu sitelerden yararlanabilir veya kendize örnek olarak alabilirsiniz. İçeriğinin tasarımı ve düzeni tamamen size kalmaktadır.

 

Eğer CVnizi yüzyüze yada mail yoluyla değilde posta yoluyla işverene ulaştırmanız gerekiyorsa mutlaka A4 boyutunda bir zarf kullanmalısınız, kağıdınızı katlamamalı yada buruşturmamalısınız.

3- Sayfa Sayısı İkiden Fazla Olmasın 

 Net ,özgün ve kapsamlı bir CV oluşturduğunuzdan emin olmakla birlikte sayfa sayısını 2 den fazla tutmamak sizin için çok daha iyi olacaktır. Araştırıldığında uzmanların CVlere toplam dikkat süresi 6 saniye olarak saptanmıştır bu nedenle çok sayıda sayfa gerçekten anlatmak istediklerinizin görülmemesine veya uzmanın dikkatinin dağılmasına neden olabilir.
( Üst düzey başvurularda geçerli değildir.)

 

4- İlanı İyi Okumak 

Başvurduğunuz ilanı iyi okumak bu noktada en önemlisidir. İyi okuduğunuz bir ilanın size uygunluğu, beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığı ve işverenin ne istediği konusunda size en net bilgileri sunacaktır. İlanı okurken dikkatli olmalı olumlu/olumsuz yönleri hakkında notlar almalı ve CVnizi bu doğrultuda revize etmelisiniz.


Örneğin işveren ilanında "logo" kullanan bir kişi arıyorsa ve siz bu programı kullanabiliyorsanız programın adını öne çıkaracak şekilde CVnizi güncellemelisiniz.

Aynı şekilde özellikle CVlerde olması beklenen "askerlik durumu" ve "sigara kullanım durumu" işveren firmanın hassiyet düzeyi ilandan ölçülerek öne çıkarılabilir.

 

Bir başka örnek ise başvurulan pozisyon ile CVnizde beklentiniz olan pozisyonun uyuşması durumu, eğer bu durumu sağlayamazsanız tutarsız olarak görülecek ve olumsuz etki bırakacaksınız.


5- Her Başvuru İçin Güncel CV

CVnizin her zaman güncel bilgiler içermesine dikkat etmek çok önemlidir aksi takdirde işveren size ulaşamayabilir yada yanlış ve güncel olmayan bilgilerden işi kaybedebilirsiniz.

Özellikle mail adresiniz ve cep telefon numaranız gibi size dönüş yapılacak iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olmayı unutmayın!

 Her ilan için CVnizi yeniden revize etmeyi unutmayın, başvurduğunuz her iş için CVnizi o iş doğrultusunda güncelleyin.

 Bu basamakları dikkatlice uyguladığınızda elinizde işverene verilebilecek en doğru CVyi oluşturmuş olacaksınız.


Bol Şans! 

Paylaş :

Yorumlar

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Sende Yorum Yap