İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşümü

İnsan Kaynakları
İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşümü

İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşümü

“İnsan Kaynakları” ve “Dijitalleşme” Kavramları

İK departmanı şirketlerin çalışan profilini belirleyen, adaylar arasından şirkete uygun olanları seçen, onlarla tanışan, onları işe alan, şirkete adapte eden ve tüm bu süreçleri titizlikle takip eden, çalışanların taleplerini alan ve karşılayan departmandır.

Dijitalleşme ise en temel açıklamasıyla; en alt düzeyde fiziksel çabayla en üst düzeyde verimliliği sağlamak amacıyla varolan kaynaklarınızın dijital ürünlerle ikame edilmesi ya da yenilenmesidir.

 Dijital insan kaynakları aracılığı ile kurumlar, hem zamandan hem de maliyetten tasarruf ediyor. İnsan kaynakları alanının tüm süreçlerini kolaylaştıran dijital çözümler artık şirketlerin çözüm ortağı olarak yerini alıyor. Dijital insan kaynakları alanında yer alan çözümlerin başında, dijital CV platformları bulunuyor. Şirkete ait iş, staj ilanlarının çıkılabildiği bu platformlar ile başvuru yapmak isteyen adaylar CV’lerini anında online oluştururken, insan kaynakları çalışanları da adayları tek tek kağıt dosyada aramak zorunda kalmıyor.

 İnsan kaynaklarında dijitalleşme kurumlara, yer ve zaman sınırlaması olmaksızın, video mülakat gerçekleştirmeyi, sınavların online yapılarak sonuçlara anında ulaşılmasını, kişilik envanteri sonuçlarının da anında raporlanarak adaya dair daha tutarlı ve bütüncül değerlendirme yapmayı sağlıyor.
İnsan kaynakları alanında yaşanılan en büyük zorlukların başında, İK teknolojisindeki eksiklik olarak görülüyor.
Bunun yanında bir çok profesyonel İnsan kaynakları çalışanı şirkette dijital eğitim ve öğretime de yer verilmesi gerektiğini vurguluyor.
Şirketlerin %53’ü insan kaynakları ve personel yönetimi için bir yazılım kullandığını ifade etse de, her 10 şirketten 7’si özlük dosyalarını fiziksel olarak klasörlerde saklıyor. Bunun sonucunda da çalışanların %60’ı özlük dosyalarına ulaşamıyor.
Şirketlerin %47’si, İK ve personel yönetimi için yazılım kullanmıyor.

                
Dijitalleşme Neden Önemli?
·         Fiziki emeği minimum düzeye indirir. ihtiyaç duyulan kişi sayısını azaltır.
·         Vakitten, kişiden ve maliyetlerden tasarruf etmenizi sağlar.
·         Müşterinle ya da takipçinle olan ilişkinde kolaylık, hız ve profesyonellik katar
·         Karar almada, uygulamada, geliştirmede; bilgiye, isteklere, taleplere, raporlara, hedeflere ulaşmada maksimum hız sağlar.
·         Kamusal, hukuksal, vergisel ve işletme ya da işten kaynaklı riskleri en aza indirir.
·         Düşük maliyetlerle, yüksek karlılık hedeflerine ulaştırır. Maddi, manevi dönüşüm sağlar.
·         Çalışanlarına değer  katar; hem verimini arttır hem de işlerini kolaylaştırır.


Dijitalleşme gerçekleşirken bazı hususlara dikkat etmek gerekir;
•      Sağlam ve veri güvenliği sağlanmış database üzerinde modülleri kurgulamak,
•      Akışları onay aşamları ile tasarlamak,
•      Modüler arası entegrasyonu sağlamak,
•      Gerçek zamanlı veri yönetimine olanak sağlamak,
•      Mobil olmak.

Dijitalleşme ve Robotik Süreçlerin Personel Üzerinde Psikolojik Etkileri

Bu yenilik süreçlerinin personeller içerisinde hem olumlu hemde olumsuz etkileri bulunmaktadır.
Birçok insan kaynakları uzmanı daha az personelle daha verimli iş sağlayan dijital süreçlerden korkmakta ve kendilerine ihtiyaç kalmayacağı düşüncesine kapılmaktadır. İş kaybetme ve yenilik korkusu farkedilmeden şirket için zaman ve para kaybettirmenin yanında çalışanın iş gücünü artırmakta ve verimini de düşürmektedir.
Bu nedenle uzmanların yeniliklere açık,öğrenmeye hevesli ve yeni trendleri takip eden bir yapıda olması kesinlikle çok faydalı olacaktır.
Günümüzde neredeyse bütün insan kaynakları fonksiyonların dijital versiyonları yaygınlaşmakta ve kullanımı çalışanların zaman ve işgücünden tasarruf ettirdiğinden motive olmalarını sağlamaktadır.
Birçok şirketin bünyesinde bu süreçleri IT ve İK birlikte yürütmekte ve böylece alışma ve kullanım konusunda verimliliğin daha kısa sürede artması amaçlanmaktadır.

Paylaş :

Yorumlar

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Sende Yorum Yap